image

Wczoraj... dziś... jutro

Wczoraj i jutro to stan umysłu. Wczoraj to wspomnienia i doświadczenia, które wpłynęły na to, gdzie jesteś dzisiaj. Nie pozwól, żeby Twoja przeszłość kradła Ci Twoją przyszłość. Z przeszłości korzystaj jak z książki, nie żyj nią, wyciągaj z niej wnioski. Karm się przyszłością, bo ona będzie taka jakie decyzje i działania podejmiesz dzisiaj, a na to masz wpływ.

 • Jak stan Twojego umysłu wpływa na Twoje życie?
 • Czy wiesz konkretnie co doprowadziło Cię do miejsca, w którym jesteś?
 • Wygodnie Ci?
 • Są tylko dwie odpowiedzi TAK albo NIE, inne to …

Decyzje, to one prowadzą nas w konkretnych kierunkach. Możesz się z tym zgodzić lub nie, ale to właśnie one zmieniają nasze życie. Piszę o prawdziwych decyzjach, nie hasłach dobrze brzmiących. Prawdziwa decyzja, która dotyczy Twojego życia powinna być Twoja. Nie kogoś. Tak Twoja i tylko Twoja. 

Andrzej Cichocki
Założyciel
Praktyk życia i biznesu
Opublikowano:   08.10.2021

Spotykam się na co dzień z ludźmi, którzy używają słów, które mają niby ich chronić. Te słowa to:

– To nie była moja decyzja –

Kiedy to słyszę, zadaje pytanie:

– Co z nią zrobiłeś, z tą decyzją, o której mówisz, że nie była Twoja? –

– Chcesz powiedzieć, że to co zrobiłeś z Tą decyzją też nie było Twoje? – 

Oczywiście można tak zrobić, tylko, że to się nazywa: ZRZUCANIEM ODPOWIEDZIALNOŚCI

I to jest jedna z dróg, którą być może kiedyś wybrałeś i jesteś w miejscu, w którym jesteś. Nie mówię, że tam Ci źle czy dobrze. Mówię, że znalazłeś się tam i tam jesteś, ponieważ podejmowałeś decyzje. Nawet, gdy to były innych decyzje, to Twoje reakcje na te decyzje były też decyzją, choć nie wyrażoną werbalnie.

Drugą drogą, którą być może kiedyś wybrałeś i jesteś w miejscu, w którym jesteś była droga świadomych decyzji. Ta droga jest dużo lepsza, ponieważ daje Ci wiedzę. Wiesz, dlaczego jesteś w miejscu, w którym jesteś – a to ogromna wartość.

Te dwie drogi są zupełnie inne. Idąc drogą drugą:

 • Bierzesz świadomie odpowiedzialność za swoje życie, a to oznacza, że nie szukasz winnych;
 • Łatwiej Ci dostrzec rzeczywistość, bo ją kreujesz;
 • Łatwiej Ci wprowadzić zmiany, bo wiesz co ich wymaga;

Idąc pierwsza drogą:

 • Nie bierzesz odpowiedzialności za swoje życie, zawsze, ktoś jest winny;
 • Nie wiesz, dlaczego jesteś tu, gdzie jesteś, bo wciąż szukasz tych powodów u innych;
 • Nie wiesz, jak wprowadzić zmiany, bo nie wiesz co zmienić, wiesz tylko, ze Ci niewygodnie w Twoim życiu.

Twoja przeszłość wpłynęła na stan Twojego umysłu. Zbudowała w Tobie:

 • Przekonania
 • Nawyki
 • Emocje

Te elementy gigantycznie wpływają na Twoje życie. Każdy z nich może wpływać albo pozytywnie, albo negatywnie na Twoje funkcjonowanie. Pewne jest to, że one zostały zbudowane w Tobie i to jest cudowna wiadomość. Ponieważ skoro one zostały zbudowane, to można zbudować kolejne być może inne. Można budować to co nas wzmacnia, to co pozytywnie wpływa na nasze, życie i jednocześnie wyeliminować to co nam życie zabiera (przekonaniom, nawykom i emocjom zostaną poświęcone posty w przyszłości)

W wielu przypadkach, ludzie w teraźniejszości żyją przeszłością. Pozwalają, żeby przeszłość kradła im przyszłość. Tak nie pomyliłem się, kiedy żyjesz przeszłością nie jesteś wstanie zbudować innej przyszłości. Tylko wtedy, kiedy przeszłość traktujesz jako książkę, naukę i potrafisz z niej wyciągnąć wnioski, potrafisz budować inną przyszłość.

Dzisiaj to czas i miejsce, w którym możesz podjąć każdą decyzję. Posłużę się przykładem z mojej praktyki. Jako coach i mentor pracując indywidualnie często zadaję następujące pytanie:

– Co byś zrobiła/ł gdybyś dowiedziała/ł się, że zostało Ci 30 dni życia?

Otrzymuję przeróżne odpowiedzi. Kobiety i mężczyźni odpowiadają inaczej, ale zawsze odpowiadają. Odpowiedzi, które otrzymuję zwykle związane są z jakimiś sprawami emocjonalnymi, niezrealizowanymi marzeniami, potrzebą pojednania z ludźmi lub Bogiem. Czasami dotyczą potrzeby uregulowania czegoś lub zabezpieczenia kogoś.  Są zawsze prawdziwe i płynące prosto z serca. Wiecie samo pytanie nasuwa refleksję i to głęboką. Odpowiedź przywołuje to co odkładamy lub przed czym uciekamy. Kiedy już otrzymam odpowiedź zadaję kolejne pytanie:

– Dlaczego tego nie zrobisz teraz, przecież nie wiesz, czy życie potrwa jeszcze minutę, godzinę tydzień czy 50 lat

Dzisiaj to Twoja teraźniejszość, to czas na działania, które będą kształtowały Twoje jutro. 

Jutro to DAR. Tak wielki dar, jeżeli masz wątpliwości to pomyśl chwilę, ile osób z grona Twoich znajomych nie ma dnia jutrzejszego. Nie ma już nawet sekundy, minuty. No właśnie. A skoro jutro to dar to tak go właśnie traktuj jak dar. 

Wiem, możesz mieć miliony problemów i kłopotów, ale jeżeli masz dzień jutrzejszy, dostajesz go to masz szansę sobie z tym wszystkim poradzić. Jest tylko jeden warunek.

Już dzisiaj musisz być gotowy na dzień jutrzejszy

Będziesz gotowy, tylko wtedy, kiedy dostrzeżesz to czym jest dzień następny. Dostrzeżesz, że to niezwykły dar. Więc

NIE SPIEPRZ TEGO!!!

Zrób wszystko co możesz, z tym co masz, w miejscu i czasie, w którym jesteś – żeby Twoje życie było piękne dla Ciebie

Spraw, żeby dzień dzisiejszy stał się początkiem Twojego życia. Kiedy, zadasz sobie pytanie jak Ci jest w Twoim życiu: dobrze, źle, wygodnie, nie wygodnie, odpowiedzi mogą być tylko dwie

TAK / NIE

Jeżeli szukasz odpowiedzi pomiędzy TAK lub NIE to oznacza, że szukasz wymówki, a to do niczego nie prowadzi.

Wspaniałości życzę Andrzej