image

Pokochać siebie

Pokochać siebie to proces budowania i rozwijania miłości do samego siebie. Jeżeli myślisz, że to egoizm, to jesteś w wielkim błędzie. To warunek konieczny do bycia szczęśliwym, silnym i wartościowym.  Pokochać siebie wcale nie jest łatwo. Prawie zawsze pojawia się coś co nam mówi, nie zasługujesz na tę miłość, przecież tyle błędów popełniłeś, tyle złych decyzji podjąłeś. Warunkujesz miłość do siebie różnymi obszarami, które chcesz poprawić. Kiedy pokochasz siebie bezwarunkowo Twój świat się zmieni, a to co zbudujesz w sobie będziesz potrafił dać innym.

 • Dowiesz się jak być swoim przyjacielem, zamiast wrogiem;
 • Czy potrafisz kochać bezwarunkowo?
 • Dowiesz się, dlaczego akceptacja siebie jest tak ważna;
 • Czy wiesz, jak miłość do samego siebie lub jej brak wpływa na Twoje otoczenie?

Czy zastanawiałeś się kiedyś czym jest przyjaźń i jak traktujesz prawdziwego przyjaciela. Z doświadczenia wiem, że przyjaźń jest niezwykłą relacją opartą na:

 • Zaufaniu
 • Szacunku
 • Szczerości 
 • Wsparciu
 • Często kochamy swoich przyjaciół

Potrafimy zaufać przyjacielowi, a bardzo często nie potrafimy zaufać samemu sobie. Szanujemy naszych przyjaciół, siebie nie zawsze potrafimy. Umiemy szczerze rozmawiać z przyjacielem. Potrafimy mu powiedzieć, kiedy coś nam nie pasuje nie obrażając się jednocześnie. Kiedy, nasz przyjaciel popełnia błąd mówimy o tym i wspieramy go w szukaniu rozwiązania. Doskonale wiemy, że błąd go nie definiuje. Kiedy sami popełnimy błąd zwykle linczujemy się i powtarzamy jakim to osłem trzeba być, żeby taki błąd popełnić. Zwykle kochamy swoich przyjaciół – czujemy to.

Andrzej Cichocki
Założyciel
Praktyk życia i biznesu
Opublikowano:   08.10.2021

Kim jesteś dla siebie?

Tylko jedna odpowiedź na to pytanie prowadzi do pokochania siebie. Pomyśl, przebywasz ze sobą 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i tak do końca życia. Możesz być swoim przyjacielem lub wrogiem. 

Droga jest oczywista. Szanuj siebie, zaufaj sobie bądź uczciwy wobec siebie, wspieraj siebie. Wtedy zaczniesz kochać siebie.

Czy można kochać bezwarunkowo? Tak można i my ludzie potrafimy tak kochać. Jeżeli nie wierzysz, pomyśl o czystej miłości rodzica do dziecka. Rodzic potrafi kochać swoje dziecko zawsze. Nie ze względu na coś, ale pomimo czegoś. Mam czworo dzieci. Czy je kocham bezwarunkowo? Tak. Czy to oznacza, że akceptuję wszystko co robią. Nie. Nasze decyzje i czyny powodują jakieś konsekwencje, za które powinniśmy wziąć odpowiedzialność. To ważne, aby potrafić siebie pokochać właśnie taką miłością. BEZWARUNKOWĄ. Taka miłość nie zdejmie z nas odpowiedzialności, nie oszczędzi nam trudnych sytuacji i upadków. Ale dam nam siłę do tego by:

 • Po upadku powstać – ponieważ będziesz pamiętać, że upadek Cię nie definiuje – jest tylko jakimś etapem, doświadczeniem
 • By kochać innych prawdziwie, nie zatracając swojej tożsamości

Żeby pokochać siebie bezwarunkowo, musisz zaakceptować siebie bezwarunkowo. Akceptacja powinna odnieść, się co najmniej do trzech elementów związanych z Tobą:

 • Musisz zaakceptować to kim jesteś
 • Musisz zaakceptować czas, w którym jesteś
 • Musisz zaakceptować miejsce, w którym jesteś

Tak zaakceptuj to kim jesteś. Jeżeli jesteś uzależniony od czegoś, zaakceptuj to. Jeżeli jesteś gruby, zaakceptuj to. Jeżeli jesteś brzydalem, zaakceptuj to. Bez względu na to, kim jesteś zaakceptuj to. Wiesz, dlaczego? Dlatego, że dopiero moment akceptacji powoduje, że przestajesz skupiać się na walce, że taki nie jesteś. Akceptacja daje Ci możliwość działania. Dzisiaj jestem gruby, ważę o 30 kg za dużo, to moja odpowiedzialność, moje kilogramy i moja praca, żeby to zmienić. Akceptacja tego kim jesteś nie znaczy, że Ci z tym wygodnie. Oznacza, że tak jest, zamyka psychologiczny model wyparcia. Możesz zacząć działać i przestać narzekać. 

Zawsze znajdujesz się w określonym miejscu i czasie. I właśnie w tym miejscu i czasie potrzebujesz zaakceptować siebie. Nie jak byłeś na topie albo będziesz na topie. Nie kiedy popełniałeś błędy, ale właśnie dziś. Nie masz wpływu na przeszłość i swoje reakcje kiedyś. Masz wpływ na to co zrobisz w tej chwili i miejscu.

Zrób wszystko co możesz, z tym co masz, w miejscu i czasie, w którym jesteś – żeby pokochać siebie!!!

Kiedy poznasz smak miłości do samego siebie, Twoje życie zacznie się zmieniać. Zacznie się zmieniać również życie Twoich najbliższych, Twojego otoczenia. Ważne, żeby pamiętać na czym buduje się przyjaźń i miłość. To szacunek, zaufanie, wsparcie, uczciwość. Nie ma tu przestrzeni na zarozumiałość, pychę, narcyzm czy egoizm. Właśnie dlatego Twoje, życie się zmieni. Pomyśl, że jesteś naczyniem. Pięknym kielichem, kiedy wlejesz do tego kielicha doskonały napój, np. jakieś wino, miód pitny czy inny trunek. Kielich będzie pięknie wyglądał, ale i zawartość będzie doskonale smakowała. Będzie to spójne. 

Kiedy do tego samego kielicha wlejesz pomyje. Kielich nadal będzie pięknie wyglądał na zewnątrz, ale jego zawartość to już zupełnie inne doznanie. Do tego totalny brak spójności. 

Z kielicha, w którym jest wino poczęstujesz kogoś winem. Z kielicha, w którym są pomyje, poczęstujesz kogoś pomyjami. Pewnie się zdziwi, bo kielich obiecywał coś innego.

Jeżeli masz w sobie miłość obdarujesz nią również innych. Jeżeli masz coś innego, obdarujesz innych tym co masz. 

I jeszcze jedno ważne spostrzeżenie. Kiedy kielich jest pełny, nic więcej się w nim nie zmieści. Możesz go uzupełniać tylko wtedy, gdy płynu ubędzie. Ty decydujesz czym. Zawsze jest okres przejściowy, trudny. Ma on miejsce wtedy, kiedy zawartość kielicha się miesza, smaki się gryzą, trudno to przełknąć. Ale kiedy ten właściwy trunek zaczyna dominować jest lepiej.

Życie jest zbyt krótkie, żeby je marnować i zbyt długie, żeby się męczyć

Wspaniałości życzę Andrzej